حرمت استفاده از طلا برای مردان

بسم الله الرحمن الرحیم

اسلام در مورد استفاده از انواع زینت‌ها مانند تمام موارد دیگر حد اعتدال را برگزیده است؛ نه مانند برخی از مکتب‌ها و مسلک‌ها که می‌پندارند استفاده از زینت‌ها و تجملات، مخالف زهد و پارسایی است و نه مانند تجمل‌گرایان که غرق در زینت و تجمل می‌شوند و تن به هر گونه عمل ناروایی برای رسیدن به این هدف نا مقدس می‌دهند. اگر روح و جسم انسان مدنظر قرار گیرد، تعلیمات اسلام در این زمینه درست هماهنگ ویژگی‌های روح انسان و جسم اوست.

راجع به حرمت حلقه طلا دست کردن بر مرد که علمای دین و فقها بر آن اتفاق رأی دارند اخبار و احادیث چندی در دست است و این داستان که اغلب تذکر داده شده است، که جوانی از نبی گرامی اسلام (صلوات علیه )دعوت کرد و حضرت پذیرفتند. جوان خانه و خود را آراست و منتظر آمدن حضرت شد و از جمله حلقه ای از طلا در انگشت کرد حضرت آن را دیدند و ورود به خانه اش را موکول به زمان دیگر کردند و فرمودند: این قطعه ای از آتش است که در انگشت داری؛ و همچنین روایت دیگری که پیامبر (صلوات الله علیه )به امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: «لاتَختَم بِالذَّهب فاِنَّه زینتُکَ فی الآخِرة» طلا بدست نکن زیرا زینت تو در آخرت خواهد بود (یعنی از زینت دنیوی بگذر تا در آخرت از آن بهره مند شوی) (حر عاملی، 1391 ه. ق)

روایات بسیار دیگری وجود دارد که تنها نهی پیامبر را از پوشش طلا بیان کرده، بی آنکه سبب تحریم را بیان کرده باشد. اما از نظر علمی یکسری تأثیرات منفی در مورد طلا برای مرد ذکر شده است؛ از جمله:

الف) تحریکات عصبی

ویژگی‌های جسمی و روانی مرد، تفاوت‌هایی با زن دارد و این تفاوت‌ها به طور طبیعی رسالت‌های گوناگونی را به عهده این دو جنس قرار می‌دهد. اسلام با توجه به تفاوت‌های طبیعی هر یک ـ که در جای خود حکمت‌های ارزشمندی دارد ـ احکام و مقررات ویژه ای را وضع کرده است و از مرد انتظار دارد که عنصری متفکر و فعّال باشد و از تجملات زیاد مانند تزئین به طلا پرهیز نماید. در مقابل برای زن که طبیعتی احساسی و عاطفی‌تر دارد برخی از زینت‌ها را که هم با روحیه او سازگارتر است و هم به زندگی با مرد شیرینی بیشتری می‌بخشد اجازه داده است. (اردو باری، 1387)

ب) افزایش گلبول‌های سفید مردها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، گلبول‌های سفید در مرد بیش از زن است. از طرف دیگر طلا در افزایش این گلبول‌ها مؤثر است. از این رو وجود آن برای زن مفید است ولی برای مردان چندان مناسب نیست و ممکن است موجب بر هم زدن تعادل گلبول‌های سرخ و سفید گردد.

ج) اختلالات هورمونی در مردان

تحقیقات انجام شده در سال 1970 در خصوص اندازه گیری طلا در سرم خون، مایع منی و شیر انسان و همچنین تراکم طلا در بافت‌های مختلف نشان می‌دهد که بیشترین مقدار آن در دستگاه تناسلی از جمله تخمدان‌ها و رحم و در مردان در بیضه ها و اپیدیدم تجمع می‌یابد و در مردان جوان از طریق مایع منی و در افراد مسن از طریق ادرار دفع می‌گردد. محدوده 75 تا 105 نانو گرم طلا در یک میلی لیتر مایع منی، مانعی برای تحرک اسپرم‌ها ایجاد نمی‌کند ولی با بیشتر از این حد میزان تحرک اسپرم به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

آندرو[1] و همکارانش در سال 1990 نشان دادند که بالا بردن طلای موجود در بدن افراد زرگر باعث ایجاد اختلالات هورمونی می‌شود و هورمون‌های پرولاکتین و F.S.H بیش از همه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. از آنجایی که بیشترین تجمع طلا در دستگاه تناسلی مذکر، اپیدیدیم است و اسپرم‌ها مدتی در آنجا می‌مانند تا قدرت تحرک و باروری پیدا کنند، تحقیقات بعمل‌آمده رابطه معناداری بین قدرت تحرک و میزان طلای موجود در مایع منی نشان داده است. در نتیجه می‌توان یکی از علل عمده تحریم استعمال طلا برای مرد را، نقش این فلز در کاهش تحرک سلول‌های جنسی نر (اسپرم) و اختلالات هورمونی در ظهور صفات ثانویه زنانه دانست (حسامی، 1386).

پس بر همه واضح و مبرهن است که استعمال طلا موجب بروز مشکلات ناباروری شده و در نتیجه هزینه های گزافی را بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند و این جدای از تمام مسائل و مشکلات روحی و خانوادگی است که در پی خواهد داشت و تمام این‌ها در صورتی پایان می‌پذیرد که فرصت درمان از دست نرفته باشد و یا مشکلات ثانویه ای که موجب عدم پاسخگویی به درمان می‌شود را به دنبال نداشته باشد. به گزارش پایگاه خبری تقریب به نقل از «محیط» پژوهش‌های علمی پزشکی نشان می‌دهد طلا بر گلبول‌های قرمز مردان نیز تأثیر می‌گذارد، در حالیکه بر گلبول‌های قرمز زنان تأثیری نمی‌گذارد این امر به دلیل وجود لایه چربی میان پوست و گوشت زنان اتفاق می‌افتد. این لایه مانع تأثیر اشعه های عنصر طلا بر روی گلبول‌های قرمز می‌شود.

پژوهش‌های فراوان علمی دیگر نشان می‌دهند که اشعه های طلا نقش منفی بر روی هورمون‌های جنسی مردان دارند در حالیکه اشعه های عنصر نقره بر مردان و زنان چنین تأثیری ندارند. در ترکیب بدن انسان عنصر طلا، اورانیوم، آهن و عناصر دیگر وجود دارد ولی عنصر «نقره» وجود ندارد. طلا و نقره با ترکیبات موجود در غذا از خود واکنش نشان می‌دهند و به همراه آنزیم‌ها در بدن انسان ترکیباتی که برای سلامتی بدن انسان مضر است ایجاد می‌کنند. آنچه از جنس طلا تاکنون مورد توجه محافل پزشکی و بهداشتی قرار گرفته، آلوده بودن آلات تزئینی از جنس طلا به مواد رادیواکتیو می‌باشد که اخیراً آلودگی مخصوصاً حلقه های طلا به فرآورده های رادون تأیید گردیده است. آنالیز حلقه ها نشان می‌دهد که اکتیویته و فعالیت آن به علت وجود فرآورده های تجزیه رادون یعنی رادیوم D و E با نیمه عمر بیست سال که اشعه بتا صاعد می‌کند بوده است. رادیوم D با سرب 210 و رادیوم E با بیسموت 210 فرآورده های مهم تجزیه رادون هستند که روی طلا رسوب کرده و می‌توانند سال‌ها سبب واکنش‌های جلدی سطحی شوند اخیراً یکی دو کارخانه مجهز طلا را قبل از شکل دادن از نظر رادیواکتیویته امتحان می‌کنند و فقط نوع خاصی از طلا را قابل تحمل برای پوست اعلام می‌دارند.

آری پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) که قرن‌ها پیش درباره این موضوع فرمودند: طلا و ابریشم برای مردان امتم حرام است و برای زنان امتم حلال است، این میزان اهمیت و فایده احکام اسلامی را ثابت می‌کند. اکنون می‌بینیم چشم بینای اسلام که انگشتر و آلات طلا را بر مرد حرام ساخته بدون شک زیان آن را برای شخص مدنظر داشته است.


[1] . Andrew

/ 0 نظر / 48 بازدید