تأثیر یاد خدا در آرامش دل و رفع اضطراب و نگرانی از لحاظ علمی

با سلام

حلول ماه پر برکت رمضان بر همگی مبارک باد.

یکی از پزشکان صاحب‌نظر در این زمینه می‌نویسد: واکنش سوگ ناشی از داغ‌دیدگی، واکنش طبیعی است. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که داشتن تفکر و عملکرد مذهبی به طور محسوس موجب کاهش شدتِ دردِ فقدان و دوری آن می‌شود. این تأثیر از طریق مکانیسم‌های چندی صورت می‌گیرد: اول: اعتقاد، ایمان، و توکل به خداوند،  با یاد و نام او قلب‌ها آرام می‌گیرد «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» (رعد/28) دوم: داشتن صبر و بردباری و تسلیم رضای خداوند و تسلیم نظام الهی و پناه بردن به خداوند در هنگام مصیبت‌ها، نیز موجب کاهش شدت و دوره سوگ می‌شود. سوم: بهره گیری از سمبل‌های ایمانی و مذهبی از دیگر عوامل مهم و مؤثر در کاهش دردِ فقدان است. در شیعه نمونه متعالی این مراسم مربوط به عزاداری‌های عاشوراست. عاشورا نمونه ای از هر نوع داغ را داراست. داغ فرزند، داغ برادر، غم اسیری و مظهر متعالی وداع با زندگی. انسان مسلمان داغدار به هر میزان که بتواند خودش را جای داغداران کربلا قرار دهد و با آن‌ها همانند سازی کند به همان میزان از فشار داغ‌دیدگی خودش کاسته می‌شود.

همچنین در پژوهشی روشن شد افرادی که اعتقادات مذهبی قوی داشتند نسبت به خودکشی تنفر و انزجار بیشتری نشان دادند ازجمله باقر غباری بناب(1381) در مقاله ای تحت عنوان باورهای مذهبی و اثرات آن‌ها در بهداشت روان، در توضیح اینکه چرا افرادِ مذهبی کمتر دست به خودکشی می‌زنند دلایل مختلفی ارائه می‌دهد که از آن جمله بالا بودن عزت نفس و داشتن مسئولیت اخلاقی است. همچنین عواملی مانند اعتقاد به بخشایش پروردگار، اعتقاد به مبارزه با وسوسه های شیطانی از قبیل خودکشی، اعتقاد به عدالت و روز واپسین را از دیگر عوامل می‌داند.

توجه به این نکته ضروری است که حکمت و فلسفه دستورات و مطالب قرآن کریم منحصر در تأثیرات روانی آن نیست بلکه تأثیرات معنوی (مثل نزدیکی به خدا و تکامل روحی و ...) نیز دارد و ممکن است هنوز بسیاری از آثار آن برای ما روشن نشده باشد.

/ 0 نظر / 29 بازدید